czynniki powodujące pielęgnacjępielęgnacja włosówprawidłowa pielęgnacja skóry głowyprzetłuszczanieskóra głowywłosy przetłuszczające się
Ratunku! Moja skóra głowy się przetłuszcza...
Do tego wpisu zmotywowała mnie moja koleżanka (pozdrawiam Cię serdecznie jeśli to czytasz :)), pytając mnie o radę odnośnie jej problemu z przetłuszczającą się skórą głowy. Jakie czynniki odpowiedzialne są za przetłuszczanie się skóry głowy? Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja? Zapraszam do dalszej części wpisu!
Dlaczego skóra głowy się przetłuszcza? Zazwyczaj odpowiedzialne są za to dwa czynniki - naturalna budowa skóry lub stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Skóra głowy i skóra twarzy są nierozerwalnie ze sobą połączone. Jeśli macie problem z trądzikiem, skórę tłustą lub mieszaną w strefie T oraz przetłuszczającą się skórę głowy, to prawdopodobnie problem przetłuszczania uwarunkowany jest genetycznie. Jeśli cera jest sucha czy normalna, a macie problem ze skórą głowy, to najprawdopodobniej doprowadziłyście do tego poprzez stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Zbyt częste mycie włosów, źle dobrany szampon, stosowanie odżywek czy masek zbyt blisko skóry głowy to również istotne czynniki powodujące przetłuszczanie. Co jeszcze? Zaburzenia w gospodarce hormonalnej, okres dojrzewania a także stres.
Wyróżniamy dwa rodzaje łojotoku: tłusty - ma bardzo rzadką konsystencję, dzięki czemu pokrywa włosy od nasady aż po same końce, włosy są pozlepiane, szybko po myciu stają się brudne oraz suchy - ma bardzo gęstą konsystencję i gromadzi się wyłącznie przy skórze głowy, wtedy włosy są tłuste u nasady i bardzo suche na końcach.
Jak pielęgnować przetłuszczającą się skórę głowy?
SZAMPONY
Niestety nie ma na to jednej recepty, połowie osób z przetłuszczającą się skórą głowy pasują mocniejsze szampony, połowie łagodne. Sama stosuję metodę łączenia łagodnych szamponów z takimi podchodzącymi pod mocniejsze oczyszczanie. Myjemy włosy wyłącznie wtedy, kiedy tego potrzebują. Długie przetrzymywanie zabrudzonych włosów daje więcej negatywów niż korzyści. Nagromadzony łój osłabia cebulki włosów przez co włosy wypadają w dużo większej ilości. Poza tym utrzymywanie brudu na włosach jest świetną pożywką dla bakterii, co doprowadzić może do łupieżu tłustego czy łojotokowego zapalenia skóry. Myjąc włosy używajmy letniej wody, nigdy gorącej!
MASKI/ ODŻYWKI
Tutaj pamiętajmy aby stosując odżywkę/ maskę nie nakładać jej zbyt blisko skóry głowy (najlepiej od ucha w dół). Odradzam częste robienie kompresów na włosy, które składają się z nakładania reklamówki foliowej na włosy, na to czapki czy ręcznika (opcjonalnie podgrzewania suszarką). Jest to dobre dla długości, jednak zabójcze dla skóry głowy, która niepotrzebnie się przegrzewa.
INNE
Częste dotykanie skóry głowy sprawia, że "pobudzamy" ją do pracy dlatego nie dotykaj jej zbyt często. Nie trzymaj długo ręcznika po umyciu włosów, bo wytwarza się wysoka temperatura, która sprzyja szybszemu przetłuszczaniu się. Bez względu na źródło przetłuszczania się skórę głowy trzeba nawilżać np. żelem lnianym, aloesem, olejami czy półproduktami.
Przetłuszczanie się skóry głowy to temat bardzo obszerny. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam Wam w tym temacie. Jeśli macie swoje ulubione sposoby- płukanki, szampony, wcierki koniecznie napiszcie o tym w komentarzu a może pomoże komuś uporać się z problemem :)
10 komentarze
Miałam z tym kiedyś problem na szczęście teraz się to unormowało :)
OdpowiedzUsuńŻel lniany? Nie słyszałam o takim specyfiku, ale len to zdrowie, wiec muszę się rozejrzeć
OdpowiedzUsuńmam właśnie taki problem będę natłuszczć, ciekawe jaki bedzie efekt
OdpowiedzUsuńNa szczęście nie mam z tym problemu.
OdpowiedzUsuńPrzetrzymywanie brudnej skóry głowy to chyba najgorsze co może być, a jednak nadal często można usłyszeć takie rady...
OdpowiedzUsuńNa szczęście nie mam z tym problemu. Moja mama kiedyś miała, ale już zaczęło się to normować :)
OdpowiedzUsuńJa mam z tym problem od kilku lat ale właśnie mam ten nawyk ciągłego poprawiania włosów ;>
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny wpis, ja swoje włosy mogę myć spokojnie co 3, a nawet co 4 dni :)
OdpowiedzUsuńU mnie tego kłopotu nie ma 🙂 wpis bardzo fajny super dowiedzieć się czegoś nowego 🙂
OdpowiedzUsuńMam przetłuszczającą się skórę głowy i nie mogę się nie zgodzić z tym co napisałaś :) Pół życia różni doradcy mi powtarzali, że im częściej będę myć tym będzie gorzej i trzeba wytrenować skórę poprzez przetrzymywanie i było co raz gorzej. Dopiero kiedy zaczęłam myć za każdym razem kiedy robiły się tłuste proces się odwrócił :)
OdpowiedzUsuńFajnie, że jesteś! Koniecznie zostaw komentarz ❤️
Obraźliwe komentarze lub te dotyczące życia prywatnego zostają automatycznie usuwane.
Proszę o niezostawianie linków do swoich blogów w komentarzach.